O Artyście

ARIUS Arkadiusz Szymczak

Urodzony w 1973 roku w Darłowie. Wybitny polski artysta z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w malarstwie olejnym. Autor wizjonerskich dzieł sztuki fantastycznej, pasjonat ealizmu magicznego oraz surrealizmu. Sztuka ARIUSA zachwyca wyrazistością i wyjątkową dokładnością detali. Artysta swoje największe natchnienie czerpie z natury, a jego twórczość łamie normy znanej nam rzeczywistości. Arkadiusz skupia się na ukazywaniu nastroju tajemniczości oraz grozy. Jego dzieła wystawiane były w Polsce oraz za granicą.Na niektórych płótnach ARIUSA możemy odnaleźć fantastyczne krainy, mroczne mgły i często stosowany kontrast nadający jego monochromatycznym wizjom charakterystycznego wyrazu. Artysta szczególnie chętnie sięga po ziemiste tony, nadając ciężkości swoim światom, sugerując istniejącą w nich suszę i rozkład. Ten motyw wyraża również poprzez rozkruszające się drzewo-liście (które pojawiły się po raz pierwszy w obrazach ARIUSA w 2018 roku na dziele pt. „Klucz do oświecenia”), pękające podłoża lub strzeliste skały, uformowane przez naturę.Artysta podkreśla potęgę przyrody, wnosząc w kompozycję swoich obrazów sztafaże, pod postacią ludzi, czy wyimaginowanych stworzeń, w otoczeniu monumentalnego krajobrazu. Zdarza się również, że natura w jego dziełach ma niszczycielską siłę – rośliny zdają się poruszać, gałęzie oplatają wrak statku, a woda zalewa opuszczone ruiny budowli, na znak tego, iż wszystko, co stworzy człowiek w końcu zostanie przejęte przez naturę. Kontemplując jego osobiste wizje możemy odczuć niepokój, nadzieję, grozę, czy powagę - ujrzeć w nich przemijanie i upadek, a z drugiej strony także początek. Jak dawni romantycy, czerpie inspiracje z tego, co dziwne i niezwykłe, umieszczając w swojej twórczości fascynację grozą oraz światem duchów. Malując, poetyzuje to, co zwyczajne, oddając się zupełnie swojej wyobraźni."Od dziecka starałem się zrozumieć ten świat, życie i śmierć. Dostrzegać zarówno dobro, jak i zło. Wciąż coś rozważam i analizuję – wynikiem tego są moje obrazy. Malarstwo jest dla mnie doskonałą formą przekazu. Swoje obrazy nazywam wizjami, a wizje te to głos mojej duszy." – Arkadiusz Szymczak ARIUS

W wielu dziełach Szymczaka możemy odnaleźć nieoczywiste przesłanie, dostrzegalne po uważnym przyjrzeniu się wszystkim elementom intrygujących krajobrazów, metaforom i barwom. Artysta pozostawia jednak pole do otwartych rozważań, zachęcając do zagłębienia się w jego wizje i odnalezieniu w nich własnych przemyśleń oraz przeżyć. Ponadto każdy obraz ma tytuł, który doskonale uzupełnia wizję autora, niejednokrotnie ukazując inne oblicze tego, co na początku dostrzegamy w jego dziele. Oglądanie jego twórczości na żywo stanowi wyjątkowe przeżycie, nieporównywalne z podziwianiem ich przez ekran. Faktura farby, delikatne pociągnięcia pędzlem, a także ukryte w cieniach istotne elementy, stanowiące dalsze pole do interpretacji, nadają dodatkowych wrażeń podczas bezpośredniego kontaktu z twórczością ARIUSA.

"Świat, który możemy sobie wyobrazić i namalować nie ma ograniczeń." – Arkadiusz Szymczak ARIUS

Pierwszy obraz techniką olejną ARIUS namalował w 1988 roku, w wieku piętnastu lat. Był to niewielki malunek geparda w otoczeniu bujnej przyrody. Początki malarstwa Szymczaka miały szerokie spektrum tematyczne, począwszy od pejzaży, portretów, marynistyki, aż po realizm magiczny. W 1994 roku został absolwentem Technikum Rybołówstwa Morskiego w Darłowie. Jest artystą z zamiłowania. Jego przewodnikiem po świecie malarstwa olejnego były dzieła wielkich mistrzów.

"Długo poszukiwałem własnej drogi twórczej. Na początku nie trzymałem się żadnego nurtu i malowałem to, na co miałem ochotę. Dzięki temu mój bogaty warsztat artystyczny pozwala mi obecnie tworzyć na swoich obrazach wiele różnorodnych motywów i ukierunkować moją sztukę w taką stronę, jaką pragnę." – Arkadiusz Szymczak ARIUS

Obrazy olejne jego autorstwa, są sygnowane pseudonimem artystycznym "Arius" oraz odciskiem jego kciuka. Poza malarstwem pasjonują go motocykle, literatura oraz gra na perkusji. Z jego pracowni nierzadko wybrzmiewa muzyka metalowa, której jest wielkim fanem.